Děti se můžou léčit i na Havaji. Dětské léčebny získávají přívětivou tvář

Boskovice, Ostrov u Macochy a Křetín. Unikátní dětské léčebny pomáhající těm nejmenším za poslední čtyři roky změnily tvář. Malí pacienti se od jara tohoto roku můžou léčit v nové budově rehabilitace nebo strávit pobyt na Havaji v nových pokojích pro děti a rodiče.

shutterstock_147842015

Všechny tři dětské léčebny provozuje Jihomoravský kraj. Léčí se v nich civilizační nemoci jako astma, atopický ekzém, cystická fibróza, pohybové vady, obezita i poruchy příjmu potravy.

Podle náměstka hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast zdravotnictví a kandidáta ČSSD do krajského zastupitelstva Marka Šlapala tak léčebny s více než padesátiletou historií postupně získávají moderní lesk. Například v Boskovicích se v Dětské léčebně pohybových poruch

dočkali přístavby budovy rehabilitace za dvacet milionů korun. Kromě nových prostor pro cvičení vznikly i nové pokoje pro rodiče s dětmi do šesti let. V hlavní budově z roku 1926 se tak nyní nachází nejen pokoje, ale například i zmodernizovaný bazén a vodoléčba.

„Za posledních osm let Jihomoravský kraj investoval do těchto zařízení 37 milionů korun. Kromě viditelných oprav a zateplení budov a vybavení jsme zrekonstruovali také kanalizaci nebo vystavěli parkoviště. Dluh, který zde ještě cítím za Jihomoravský kraj, je nový objekt v Ostrově u Macochy. Letos jsme se proto věnovali projektové přípravě. Po krajských volbách předpokládám, že jakákoliv krajská samospráva takovému projektu dá zelenou,“ uvedl Marek Šlapal.

Dětské léčebny nejsou jediná zdravotnická zařízení, která kraj dlouhodobě podporuje. Zřizuje například Nemocnici Milosrdných bratří v Letovicích, která se specializuje na léčbu dlouhodobě nemocných. Za posledních osm let do tohoto zařízení, umístěném v bývalém klášteře, investoval kraj téměř třicet milionů korun. Nemocnice se rozšířila například o půdní vestavbu a z bývalých prostor pro lékaře vznikly další moderní pokoje. Zrevitalizovaná je také historická zahrada. O tom, že nemocnici vyhledávají nemocní lidé zejména kvůli lidskému přístupu, svědčí také to, že zařízení opakovaně získává certifikáty kvality a bezpečí.

Kraj pomáhá také nemocnicím, které přímo nezřizuje, ale přitom stojí o to, aby plnily svoji funkci v jihomoravském zdravotnictví. Podporuje proto i nemocnice v Blansku a Boskovicích, které jsou netypicky v majetku města.

„Jsem rád, že se nám v oblasti zdravotnictví podařilo udržet absolutní spolupráci kraje a městských samospráv. Letos končí smlouvy mezi zdravotními pojišťovnami a všemi nemocnicemi. Opět jsme se dohodli s městem Blanskem a městem Boskovice, že vyjednávání o novém pětiletém období budou absolvovat obě městské nemocnice v jednom balíku s krajskými,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a lídr ČSSD do krajského zastupitelstva.

Kromě pomoci při vyjednávání s pojišťovnami kraj podporuje nemocnice i finančně. Blanenské nemocnici poslal například pětimilionový příspěvek na nové CT nebo šest milionů na rekonstrukci příjezdové cesty a vstupního vestibulu. Hejtmanství přispělo také třemi miliony korun na vybudování parkoviště nad nemocnicí, kde vznikne 134 stání. Celkem tak za posledních osm let pomohl blanenské nemocnici 17 miliony korun.

Podporu kraje dostala i další městská nemocnice v okrese – Boskovice. Peníze mířily například do další etapy rekonstrukce dětského oddělení zaměřeného na děti od tří let. Čtyři miliony činil také příspěvek na rekonstrukci elektroinstalace a střechy mikrobiologie.